Materiál: Dřevo

Nejen světlo určuje atmosféru prostředí. Použité materiály také velmi ovlivňují dojem z prostoru.

Historie použití dřeva

Dřevo je spjato s životem lidí od nepaměti. Společná historie pojmů domov a dřevo se začala psát už takřka před 400 tisíci lety, kdy si lidé doby kamenné začali stavět první dřevěné příbytky.  Lovecko – sběračský způsob života jim neumožňoval pobývat delší dobu na jednom místě, a proto bylo nutné si zajistit přístřeší v oblastech, kde žádné přirozené útočiště nebylo.

S rozvojem zemědělského způsobu života začalo hrát dřevo stále důležitější roli jako stavební materiál. I v užitné oblasti hraje dřevo výsadní roli stovky tisíc let. Od prvních oštěpů k lovu zvěře po současná topůrka a násady všeho druhu. Nedá se tedy vůbec říci, že moderní materiály dřevo zcela vytlačily, právě naopak.

I když ve stavebnictví dřevo již poměrně dlouho neslouží jako nejčastější stavební materiál, bylo a nadále je při stavbě nepostradatelné. Ve střešních konstrukcích si dokonce dřevo drží svou pozici dominantního materiálu dodnes.  Nebývalou popularitu zažívají v současné době i dřevostavby, zejména díky rychlosti stavby, nízkým nákladům a úspornosti provozu.

Vlastnosti dřeva

Jednotlivé druhy dřeva se mezi sebou liší v různých aspektech. Základními charakteristikami dřeva je hustota a tvrdost. Zatímco smrk s borovicí se pohybují na spodních příčkách obou stupnic a řadíme je tedy k měkkým a lehkým dřevům, dřeva jasanu a habru patří v našich končinách k těm nejtvrdším a nejtěžším.

Tvrdost a hustota dřeva ovlivňuje nejen odolnost a trvanlivost, ale i kresbu dřeva. Právě kresba dřeva a jeho přírodní charakter jsou tím, co na lidskou psychiku působí velmi pozitivně, díky dlouhé společné historii

Dřevo v interiéru

Dřevo se díky své dlouhé historii spjaté s bydlením dá uplatnit takřka v každém interiéru. V různých provedeních v závislosti na povrchové úpravě dokáže nabýt nesčetných podob. Estetické vnímání je samozřejmě subjektivní, avšak obecně se má za to, že měkčí dřeva navozují v interiéru pocit útulnosti a pocitově ho dělají teplejším, hodí se zejména do rustikálních interiérů. Oproti tomu dřeva tvrdší působí chladněji, hodnotněji a lze je kombinovat s materiály jako je ocel, beton nebo sklo. Dřevo v interiéru připomíná ono archetypální sepětí s přírodou, vnáší do interiéru teplo, pocit intimity a obydlenosti.

Materiál: Dřevo

Nejnovější články

12. únor 2018

Materiál: Plast

Další díl seriálu Materiál je zaměřen na plasty a designéry, kteří tento materiál proslavili.

čtěte více

06. únor 2018

Druhý díl seriálu o světle

V našem druhém článku věnujícímu se opět problematice světla v interiéru se dočtete jak pracovat se světelnými zdroji tak, abyste docílili přirozené atmosféry po celý den.

čtěte více

30. listopad 2017

První díl seriálu o světle

Ačkoliv je naším hlavním kolbištěm pole designu, nesmíme zanedbávat ani funkční stránku našich výrobků. Světlo sehrálo klíčovou roli v průběhu evoluce celého prostředí kolem nás. Rozhodli jsme se proto, že v našem magazínu světlu věnujeme seriál, kde se budeme zabývat jeho základními charakteristikami. V sérii článků se zaměříme na parametry, jako jsou intenzita světla, jeho barva, chování v různých prostředích a v neposlední řadě také možnosti, jak ho využít tak, abyste se doma cítili po celý den dobře a abyste si mohli vybrat takové svítidlo, které přispěje nejen estetické hodnotě ale i světelné pohodě vašeho domova.

čtěte více

23. leden 2017

Ručně vyráběné lustry

Jasanové dřevo se hodí téměř do každého interiéru, a když se k tomu přidá ještě nápadité provedení, tak je úspěch dárku zaručen. Lze ho totiž dobře skládat a přetvářet do neuvěřitelných tvarů.

čtěte více

Objevte naše produkty #clarocz