Materiál: Dřevo

Nejen světlo určuje atmosféru prostředí. Použité materiály také velmi ovlivňují dojem z prostoru.

Historie použití dřeva

Dřevo je spjato s životem lidí od nepaměti. Společná historie pojmů domov a dřevo se začala psát už takřka před 400 tisíci lety, kdy si lidé doby kamenné začali stavět první dřevěné příbytky.  Lovecko – sběračský způsob života jim neumožňoval pobývat delší dobu na jednom místě, a proto bylo nutné si zajistit přístřeší v oblastech, kde žádné přirozené útočiště nebylo.

S rozvojem zemědělského způsobu života začalo hrát dřevo stále důležitější roli jako stavební materiál. I v užitné oblasti hraje dřevo výsadní roli stovky tisíc let. Od prvních oštěpů k lovu zvěře po současná topůrka a násady všeho druhu. Nedá se tedy vůbec říci, že moderní materiály dřevo zcela vytlačily, právě naopak.

I když ve stavebnictví dřevo již poměrně dlouho neslouží jako nejčastější stavební materiál, bylo a nadále je při stavbě nepostradatelné. Ve střešních konstrukcích si dokonce dřevo drží svou pozici dominantního materiálu dodnes.  Nebývalou popularitu zažívají v současné době i dřevostavby, zejména díky rychlosti stavby, nízkým nákladům a úspornosti provozu.

Vlastnosti dřeva

Jednotlivé druhy dřeva se mezi sebou liší v různých aspektech. Základními charakteristikami dřeva je hustota a tvrdost. Zatímco smrk s borovicí se pohybují na spodních příčkách obou stupnic a řadíme je tedy k měkkým a lehkým dřevům, dřeva jasanu a habru patří v našich končinách k těm nejtvrdším a nejtěžším.

Tvrdost a hustota dřeva ovlivňuje nejen odolnost a trvanlivost, ale i kresbu dřeva. Právě kresba dřeva a jeho přírodní charakter jsou tím, co na lidskou psychiku působí velmi pozitivně, díky dlouhé společné historii

Dřevo v interiéru

Dřevo se díky své dlouhé historii spjaté s bydlením dá uplatnit takřka v každém interiéru. V různých provedeních v závislosti na povrchové úpravě dokáže nabýt nesčetných podob. Estetické vnímání je samozřejmě subjektivní, avšak obecně se má za to, že měkčí dřeva navozují v interiéru pocit útulnosti a pocitově ho dělají teplejším, hodí se zejména do rustikálních interiérů. Oproti tomu dřeva tvrdší působí chladněji, hodnotněji a lze je kombinovat s materiály jako je ocel, beton nebo sklo. Dřevo v interiéru připomíná ono archetypální sepětí s přírodou, vnáší do interiéru teplo, pocit intimity a obydlenosti.

Materiál: Dřevo

Nejnovější články

04. duben 2019

Keramická svítidla

čtěte více

21. březen 2019

Síla doteku

Vyzkoušejte stolní lampu SOL LED, která mění intenzitu světla pouhým dotekem

čtěte více

11. březen 2019

Minimalismus v designu

Díky jednoduchým tvarům necháte vyniknout svou osobnost.

čtěte více

25. únor 2019

Stolní lampa RI

Pro příjemnou atmosféru s tlumeným světlem.

čtěte více

Objevte naše produkty #clarocz