První díl seriálu o světle

Ačkoliv je naším hlavním kolbištěm pole designu, nesmíme zanedbávat ani funkční stránku našich výrobků. Světlo sehrálo klíčovou roli v průběhu evoluce celého prostředí kolem nás. Rozhodli jsme se proto, že v našem magazínu světlu věnujeme seriál, kde se budeme zabývat jeho základními charakteristikami. V sérii článků se zaměříme na parametry, jako jsou intenzita světla, jeho barva, chování v různých prostředích a v neposlední řadě také možnosti, jak ho využít tak, abyste se doma cítili po celý den dobře a abyste si mohli vybrat takové svítidlo, které přispěje nejen estetické hodnotě ale i světelné pohodě vašeho domova.

Denní rytmus člověka a barevná teplota světla

Lidský organismus je z evolučního hlediska uzpůsobený tak, aby byl v různou denní dobu připraven k různým činnostem. Tento fenomén se nazývá cirkadiánní rytmus. Jde v podstatě o biologické hodiny řízené různými fázemi pohybu slunce po obloze.

Prostředkem regulace tohoto cyklu je dvojice hormonů – Melatonin a Kortizol.

Melatonin neboli spánkový hormon, připravuje náš organismus na spánek. Navíc po jeho dobu působí jako antioxidant.

Kortizol je oproti tomu „stresový hormon“. Vyplavuje se ráno a jeho úloha spočívá v aktivizaci organismu.

Běžný letní rytmus člověka vstávajícího cca v sedm hodin a obědvajícího v poledne si můžete prohlédnout níže. Jedná se samozřejmě o velké zobecnění, neboť takovéto procesy jsou silně individuální záležitostí každého z nás.

 

2.00 h:                  Nejhlubší spánek

4.30 h:                  Nejnižší tělesná teplota

6.45 h:                  Prudký vzestup tlaku krve

7.30 h:                  Končí vylučování melatoninu

10.00 h:                Největší čilost

14.30 h:                Nejlepší koordinace

15.30 h:                Nejkratší doba reakce

17.00 h:                Největší kardiovaskulární účinnost a svalová síla

18.30 h:                Nejvyšší tlak krve

19.00 h:                Nejvyšší tělesná teplota

21.00 h:                Začíná vylučování melatoninu

22.30 h:                Útlum činnosti trávicího ústrojí

 

Hlavní úlohu v tomto cyklu hraje modré světlo, jehož podíl v denním světle se se sluncem stoupajícím nad horizont zvyšuje. Barva slunečního světla se tak střídá od růžovo-oranžové při východu slunce, přes postupné přibývání modrého světla do pravého poledne, kdy je barevná teplota denního světla nejvyšší, po postupné přecházení zpět v růžovo-oranžovou při západu slunce.  Barevná teplota se měří v Kelvinech a jde v podstatě o připodobnění k rozžhavenému tělesu, přičemž čím vyšší barevná teplota, tím „modřejší“ světlo. Modré světlo blokuje vylučování melatoninu, můžeme tedy vidět, že doba nejvyšší aktivity organismu se překrývá s dobou nejintenzivnějšího denního svitu. Orientační barevnou teplotu některých zdrojů světla pro ilustraci uvádíme níže.

 

600 K: červená dioda
1200 K: žhavé uhlíky
1900 K: svíčka
2700 K: žárovka, Slunce při východu a západu
3000 K: studiové osvětlení
3400 K: halogenová žárovka
4200 K: zářivka
5000 K: obvyklé denní světlo
5500 K: fotografické blesky, výbojky
5780 K: povrchová teplota Slunce (kvůli Zemské atmosféře vnímáme ovšem barvu jako žlutou)
6000 K: jasné polední světlo
6500 K: standardizované denní světlo
7000 K: lehce zamračená obloha
8000 K: oblačno, mlhavo (mraky zabarvují světlo do modra), světlo blesků při bouřce
10 000 K: silně zamračená obloha nebo jen modré nebe bez Slunce
12 000 K: světlo svářecího elektrického oblouku
14 000 K: světlo UV trubic v soláriu

 

Pokud se člověk pohybuje ve vnitřních prostorách, je důležitá vhodná volba umělých zdrojů osvětlení tak, aby nedošlo k narušení cirkadiánního rytmu a tudíž následně k  celé řadě neblahých důsledků. Mírnější poruchy rytmu můžeme pozorovat např. při cestování přes více časových pásem. Dlouhodobé narušování cirkadiánního rytmu může ale způsobit i daleko vážnější problémy než tzv. „jetlag“. Jedná se zejména o zvýšený výskyt srdečních chorob, spánkových poruch, potíží se zažívacím traktem, ale i např. zvýšené riziko vzniku rakoviny.

 

Zdroje:

DESCOTTES, Hervé. Architectural lighting: designing with light and space [online]. 1st ed. New York: Princeton Architectural Press, 2011. Architecture briefs [cit. 2017-11-30]. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=10496884.

Dřevařský magazín [online]. 2013, XIV(3) [cit. 2017-11-30]. ISSN 1338-371X. Dostupné z: http://drevmag.twd.sk/images/stories/vydania_pdf/drevmag_3-2013_sk.pdf

KONDZIOLKA, Jan a Hynek BULÍŘ. Vliv světla na člověka [online]. [cit. 2017-11-30]. Dostupné z: http://www.rozhlas.cz/vedaarchiv/technologie/_zprava/397749

MATOUŠEK, Jiří. Vliv světla a osvětlení na člověka [online]. [cit. 2017-11-30]. Dostupné z: http://elektro.tzb-info.cz/osvetleni/1794-vliv-svetla-a-osvetleni-na-cloveka

 

První díl seriálu o světle

Autor článku: Kuba (Jakub Prašivka)

Hudba, fotografie, umění. A Kafe!

Nejnovější články

28. listopad 2017

Dárkové poukazy nyní v prodeji

Přemýšleli jsme, jak vám usnadnit každoroční hon za vánočními dárky a přišli jsme s našimi vouchery.

čtěte více

23. leden 2017

Ručně vyráběné lustry

Jasanové dřevo se hodí téměř do každého interiéru, a když se k tomu přidá ještě nápadité provedení, tak je úspěch dárku zaručen. Lze ho totiž dobře skládat a přetvářet do neuvěřitelných tvarů.

čtěte více

16. leden 2017

Design, který uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky

Každý prostor si zaslouží nějakou tu designovou třešničku, které ho odliší od průměru. A pokud je tahle třešnička ještě praktická a využitelná, tak jen dobře.

čtěte více

09. leden 2017

Světla z recyklovaného papíru okouzlí svou krásou a nápaditostí

Recyklovaný papír. To je materiál, který převládá u všech třech novinek, které jsme vám v rámci nové kolekce uvedli v prosinci loňského roku.

čtěte více

Objevte naše produkty #clarocz